שער שוויון- חינוך בליגה אחרת

שער שוויון הינו מיזם חברתי, חינוכי וספורטיבי אשר מטרתו העיקרית – הקניית מסגרת חינוכית, חברתית וספורטיבית לילדים ונוער מאזורי הפריפריה החברתית של מדינת ישראל. בתכנית זו מוקמות קבוצות בבתי ספר. חניכי הקבוצה נפגשים 4 פעמים בשבוע לאורך שנת הפעילות, כאשר פעמיים בשבוע נפגשים עם מאמן הכדורגל לאימון מקצועי ופעמיים נפגשים עם חונכי הקבוצה למרכז למידה, בו זוכים לסיוע בשיעורי הבית ובהכנה למבחנים, וכן לפעילויות חינוכיות להקניית ערכים ולגיבוש הקבוצה. פעם בחודש מתקיים בכל מחוז טורניר גדול וחגיגי אליו מגיעות כלל קבוצות האזור ולקראתו הציפייה של הילדים גדולה מאד. בטורנירים מושם דגש על התנהגות ספורטיבית ואף מוענק בסופו גביע "הקבוצה ההוגנת". במסגרת התכנית פעילים מאות מתנדבים ברחבי הארץ הממלאים את תפקידיהם מתוך שליחות ושאיפה לסייע בהתפתחותו של דור העתיד במדינה. בשנת הפעילות תש"פ, ה-11 בתולדות הארגון, משתתפים בתוכנית שער שוויון 4,500 ילדים ונערים, גילאי 9-16 בכל רחבי ישראל, במעל 300 בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים, מרמת הגולן ועד אילת. 

שער שוויון הינו מיזם חברתי, חינוכי וספורטיבי אשר מטרתו העיקרית – הקניית מסגרת חינוכית, חברתית וספורטיבית לילדים ונוער מאזורי הפריפריה החברתית של מדינת ישראל.

logo_no_background.png

תנאי ההשתתפות בתכנית שער שוויון

השתתפות הילדים באימוני הקבוצה ובטורנירים מותנית בנוכחות עקבית ובתפקוד הולם, הן במרכזי הלמידה של התכנית והן בלימודים בבית הספר. כל גילוי של גזענות, אלימות מכל סוג או ניצנים של עבריינות, נתקל בתגובה מידית בדמות השעיה זמנית או קבועה מפעילויות הקבוצה. התשלום הכספי עבור ההשתתפות הנו סמלי, אך כל ילד מחויב ב"תשלום" גבוה יותר בתחומים האחרים- הוא מחויב להראות התמדה בלמידה, במשמעת, בנוכחות ובהתנהגות, הן בשעות בית הספר והן במרכזי הלמידה של התכנית, כל זאת כתנאי להשתתפותו בפעילות האהובה עליו- משחק הכדורגל. כך התכנית משיגה את יעדיה- שיפור מתמיד ביכולות הלמידה של המשתתפים, בביטחון העצמי שלהם, בהתנהגות ובהתמדה שלהם בלימודים, כמו גם בתחושת השייכות שלהם לקהילה ולבית הספר, לצד ירידה במקרי אלימות וגזענות בקרב משתתפי התכנית וכך גם בבית הספר באופן כללי. 
 

השתתפות הילדים באימוני הקבוצה ובטורנירים מותנית בנוכחות עקבית ובתפקוד הולם, הן במרכזי הלמידה
של התכנית והן בלימודים בבית הספר. 

3.png

חיים משותפים בשער שוויון

המפגשים בין הילדים מרקעים, דתות ומוצאים שונים על מגרש הכדורגל מהווים "גשר" לתקשורת בין הילדים יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, עולים וילדי הארץ ועוד. התוצר הישיר של מפגשים אלה, המתאפיינים בלחיצות ידיים, מחוות ספורטיביות ופעילויות העשרה להכרת הילד השונה ממך, הוא היכולת של הילדים הללו לתקשר, לשחק ואף להפוך לידידים של ילדים שונים מהם, אותם החשיבו, בטרם נכנסו לפרויקט, לאויבים. אנו מאמינים כי תוצר זה יכול להיות מושג רק במפגשים קבועים מעין אלה ותוך שימוש בתחום עניין המשותף לילדים באשר הם ללא הבדלי דת, גזע או רקע – הכדורגל.  

המפגשים בין הילדים מרקעים, דתות ומוצאים שונים על מגרש הכדורגל מהווים "גשר" לתקשורת בין הילדים יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, עולים וילדי הארץ ועוד.

3.png

המשכיות בשער שוויון

הקבוצות בתכנית מחולקות ל-3 קבוצות גיל:

יסודי: כיתות ד‘-ו‘ || חט“ב: כיתות ז‘-ח‘ || תיכון: כיתות ט‘-י‘

ככל שעולה גיל המשתתפים, הדגשים בתכנית החינוכית המנחה את הפעילות החברתית משתנים. מערכים בסיסיים המתאימים יותר לילדים בבתי הספר היסודיים, עוברים להתמקד בערכים מתקדמים יותר, המתאימים לגילאים בוגרים יותר. התכנית לשכבת הגיל
הבוגרת כבר כוללת: מעורבות חברתית ותרומה לקהילה, למידה על החברה הישראלית, מנהיגות ועוד.

הקבוצות בתכנית מחולקות ל-3 קבוצות גיל: ה'-ו', ז'-ח' וט'-י', כאשר ככל שעולה גיל המשתתפים, הדגשים בתכנית החינוכית המנחה את הפעילות החברתית משתנים. 

3.png

בסיום כיתה י‘ המשתתפים עוברים הכשרה מטעם הארגון, ובכיתות י"א-י"ב הם משמשים כמתנדבים בתוכנית, בעיקר לשכבות הצעירות יותר ביישוב שלהם. חלק מהמשתתפים נבחרים להשתתף בקורס מאמני כדורגל, במימון משותף של שער שוויון וההתאחדות לכדורגל בישראל, הכשרה היוצרת הזדמנויות תעסוקה עתידיות עבורם. 
עבור הילדים הצעירים, המתנדבים בוגרי התכנית מהווים מודלים משמעותיים לחיקוי, בעיקר בשל העובדה שהם גדלו באותו מקום והצליחו. הנערים מתדנבים עם תחושת שליחות ואמונה בעבודתם, וזוכים להעצמה אישית וקהילתית יוצאות דופן.

2012 נחום, בן 10

חניך בקבוצת בית ספר יסודי בירושלים

 2018 נחום, בן 16

עוזר מאמן בקבוצת החט"ב בה למד

המתנדבים שלנו

המתנדבים ממלאים את תפקידיהם מתוך תחושת שליחות ואמונה בצדקת הדרך. פעילי התכנית מאמינים ביכולתם להשפיע על דור המחר של הקהילה שבה הם חיים ושל מדינת ישראל. במקרים רבים, מהווים המתנדבים ומאמני הכדורגל מעין "אחים גדולים" עבור הילדים שזה חסר להם בבית, וחשוב מכך- החניכים המשתתפים בתכנית זוכים, ברובם בפעם הראשונה, למבוגר שמאמין בהם ומעריך אותם, עובדה הבונה להם את הביטחון העצמי, ההערכה העצמית והאמונה ביכולותיהם, באופן משמעותי ולטווח הארוך. 

המתנדבים ממלאים תפקידים משמעותיים מגוונים כגון: חונכי מרכז למידה, מאמני כדורגל/ עוזרי מאמן, תפקידי מטה ותפעול, שיווק, תקשורת, מדיה חברתית ועוד.

המתנדבים ממלאים את תפקידיהם מתוך תחושת שליחות ואמונה בצדקת הדרך ומאמינים ביכולתם להשפיע על דור המחר של הקהילה שבה הם חיים ושל מדינת ישראל.

3.png

שילוב מיעוטים בשער שוויון

כמחצית מקבוצות שער שוויון פועלות בבתי ספר לא- יהודיים. התכנית פועלת בקרב מגוון אוכלוסיות- חילונים ודתיים, משפחות עולים ומשפחות ותיקות, ערבים מוסלמים ונוצרים, דרוזים, בדואים ועוד. מדריכי הקבוצות הללו הנם בני ובנות אותו מקום ודוברי השפה. התכנית החינוכית הנה כזו המותאמת למקום, לשפה ולתרבות של בית הספר.

התכנית פועלת בקרב מגוון אוכלוסיות- חילונים ודתיים, משפחות עולים ומשפחות ותיקות, ערבים מוסלמים ונוצרים, דרוזים, בדואים ועוד. מדריכי הקבוצות הללו הנם בני ובנות אותו מקום ודוברי השפה. 

3.png